Úvod

Základní informace

Obyvatelé

Ceny

Srbština

Jídlo

Historie

Města a místa

Příroda

Fotogalerie

Řeka Tara

Kaňon řeky Tary je nejhlubší v Evropě a patří k nejhlubším na světě (je hluboký 400 až 1300 m). Jméno řeky Tary je ilyrského původu, nazval ji tak zdejší ilyrský kmen Autariatů. Kaňon Tary se rozkládá mezi městečky Mojkovac a Šćepan Polje v délce 78 km. Průměrný průtok řeky je 93 m3/s. Velkou atrakcí je sjíždění kaňonu Tary na vorech, kajacích a raftech.

 

pohled z mostu do hlubokého kaňonu řeky Tary

 

Velmi zajímavou stavbou nad Tarou je most v blízkosti Žabljaku u osady Djurdjevića Tara. Most vysoký 135 m a dlouhý 154 m byl postaven v r. 1937 před vypuknutím 2. světové války a jedním z jeho stavitelů byl jugoslávský inženýr Z. Jauković. Za nepřátelské ofenzívy v r. 1942 dostal příkaz partyzánského velení zničit ze strategických důvodů tento most, což provedl. Byl však okupanty chycen a na tomto mostě popraven. Most byl v r. 1946 obnoven. Jaukoviće připomíná památníček u nové části mostu. Po tímto mostem začíná rafting na Taře (50 €).

 

most přes Taru

pomníčky u mostu

 

Kaňon končí na soutoku Tary s řekou Pivou, s níž vytváří řeku Drinu.

Nejkrásnější pohled je na střední část toku, z vyhlídky Čurovac (1625 m), k níž vede ze Žabljaku turistická cesta.

 

Tara

vyhlídka Čurovac

 

Místa Černé Hory: Pljevlja, Žabljak, Řeka Tara, NP Biogradska gora, Kaňon Morači, Klášter Morača, Podgorica, NP Skadarské jezero, Budva, Sveti Stefan, NP Lovćen, Ves Njeguši, Boka Kotorska, Kotor, Herceg Novi, NP Durmitor a vše v jednom textu