Úvod

Základní informace

Obyvatelé

Ceny

Srbština

Jídlo

Historie

Města a místa

Příroda

Fotogalerie

Klášter Morača

Je to asi nejkrásnější středověká památka Černé Hory. Klášterní kostel pochází ze 13. století, kdy byl i poprvé vyzdoben freskami a různými ikonami. Původní výzdoba však musela být v 16. století přemalována, protože když klášter vyrabovali Turci, rozbili střechu kostela a asi 70 let do něj pršelo a sněžilo, což vzácné malby zničilo a většina se nezachovala. Z dochovaných fresek je nejvýznamnější cyklus ze života proroka Eliáše (Sveti Ilija).

Celý klášterní komplex zahrnuje zmíněný klášterní kostel zasvěcený Zesnutí Bohorodičky (Uspenje Bogorodice), dále budovy kláštera, zajímavé zahrady, včelíny a kostelíček sv. Mikuláše (hned vpravo za vstupem), který je možná starší než samotný klášter. V klášteře také bývala v minulosti věhlasná škola malířů ikon. Dnes je klášter Morača za poplatek přístupný veřejnosti.

včelíny v areálu kláštera

 

Místa Černé Hory: Pljevlja, Žabljak, Řeka Tara, NP Biogradska gora, Kaňon Morači, Klášter Morača, Podgorica, NP Skadarské jezero, Budva, Sveti Stefan, NP Lovćen, Ves Njeguši, Boka Kotorska, Kotor, Herceg Novi, NP Durmitor a vše v jednom textu