Úvod

Základní informace

Obyvatelé

Ceny

Srbština

Jídlo

Historie

Města a místa

Příroda

Fotogalerie

Národní park Skadarské jezero

Jezero na černohorsko-albánských hranicích, jehož necelé dvě třetiny náleží Černé Hoře a více než jedna třetina Albánii. Od r. 1983 je národním parkem. Rozkládá se mezi masívy Rumija, Sutorman, Taraboš a Prokletije a rovinami při řekách Zeta a Morača. Je největším jezerem na Balkáně. Má rozlohu asi 391 km2, avšak plocha jezera kolísá podle vodního stavu: na jaře a na podzim při vysokých vodních srážkách stoupá hladina asi o 3 m a povrch se zvětší na 550 km2.

Svou vodou zatopilo obilnici Černé Hory. Stále zarůstá a se svou rozlohou je to největší sladkovodní bažina v Evropě.

Jezero je současně největší kryptodepresí v Evropě - dno je v nejhlubší části až 60 m pod mořskou hladinou. V průměru je však pouze 5 až 8 m hluboké, jen na některých místech, kterým se zde říká oka, se  pohybuje kolem 40 m. Celé jezero leží ve výšce 6 m n. m.

V jezeře je asi 50 ostrovů a ostrůvků. Například na jednom z nich je zřícenina bývalého vězení pro neplavce. Říká se, že toto vězení zrušili, když se jim jeden vězeň naučil plavat a utekl.

 

vězení pro neplavce

 

Na černohorském území se do něho vlévají řeky Morača, Rijeka Crnojevića a několik dalších menších vodních toků. Z jezera vytéká řeka Bojana (výtok je na území Albánie).

Skadarské jezero je největší ptačí rezervace v Evropě. Hnízdí tu téměř 270 druhů ptáků. Na severním břehu jsou mokřady útočištěm zdejší poslední kolonie pelikánů v Evropě. Na 300 000 ptáků na jezeře přezimuje. Ryb tu žije kolem 45 druhů. Jejich značná část se dostává do jezera prostřednictvím řek. Roční výlov ryb představuje milion kg. S úspěchem tu loví i sportovní rybáři (je možno si koupit i jednodenní rybářský lístek), kteří chytají hlavně oukleje, typické pro černohorskou kuchyni.

Velkou část pobřežních ploch jezera pokrývají vodní rostliny jako jsou rákosy, lekníny, stulíky a kotvice plovoucí.

Na jezeře nebo v jeho těsné blízkosti je celá řada kostelů, klášterů, hradů a pevností. Většina z nich je spojena s historií černohorských bojů za svobodu. Z některých zůstaly jen trosky. Pevnost Lesendro na malém ostrůvku u osady Vranjina, blízko silnice do Podgorice. Byla tureckou pevností, odkud Turci kontrolovali daleké okolí. Za Petra II. Petroviće Njegoše se stala dočasně opěrným bodem Černohorců, ale pak opět padla do tureckých rukou.

 

pevnost Lesendro

 

Na různých částech pobřeží jezera je celkem 3 000 metrů menších oblázkových pláží.

Z malého městečka Virpazar se dají podniknout vyhlídkové plavby motorovou lodí po jezeře. Nastupuje se u mostu a nejprve se projíždí kolem smutně vyhlížejících sloupů, které kdysi před zatopením bývaly fotbalovými brankami. Potom se člun ubírá "koridorem" mezi rákosím a lekníny směrem do středu na volnou hladinu Skadaru.

most ve Virpazaru

tady bývalo hřiště

   

vyjížďka...

...na zarostlém jezeře

 

Místa Černé Hory: Pljevlja, Žabljak, Řeka Tara, NP Biogradska gora, Kaňon Morači, Klášter Morača, Podgorica, NP Skadarské jezero, Budva, Sveti Stefan, NP Lovćen, Ves Njeguši, Boka Kotorska, Kotor, Herceg Novi, NP Durmitor a vše v jednom textu