Úvod

Základní informace

Obyvatelé

Ceny

Srbština

Jídlo

Historie

Města a místa

Příroda

Fotogalerie

Národní park Durmitor

Durmitor je nejvyšší pohoří Černé Hory a je od roku 1980 zapsán v seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Jeho nejvyšší hora je zároveň i nejvyšším bodem celé této země, nazývá se Bobotov Kuk a dosahuje 2523 m n. m. V tomto pohoří jsou patrné stopy ledovcové i tektonické činnosti. Po obrovských ledovcích zbyly na Durmitoru velké morénové nánosy a četná jezera. Důkazem dávné přítomnosti ledovců je také například tvar mnoha údolí v Durmitoru – do písmene "U".

U hranice národního parku leží Černé jezero. Na délku má přes 1 km (je největší v Durmitoru) a svůj název získalo podle odrazu jehličnatých stromů na hladině. Jezero napájejí malé říčky a vytéká z něj řeka, která pak teče do podzemí a vlévá se do Tary. Má tvar osmičky, takže když v létě hodně vyschne, stanou se z něj 2 jezera.

Černé jezero

U jezera se nachází tzv. Titova jeskyně. Za války zde byl totiž štáb partyzánů v čele s Titem, protože si mysleli, že je to nedostupný horský úkryt. Osa se sem sice nakonec dostala, ale partyzáni za pomoci anglických parašutistů vyhráli.

Je tu i "infocentrum" aneb spíše obchod se suvenýry. Jsou tu k dostání pohledy, publikace, pletené vesty, rukavice a předměty vyřezávané ze dřeva. V těsném sousedství infocentra je i vyhlášená restaurace s typickou černohorskou kuchyní.

Pokud byste se rozhodli pro výstup na vrchol Crvena Greda (2200 m n. m.), pokračovali byste příjemnou stezkou po rovině podél jezera, a pak stále po značce (červené kolečko s bílým vnitřkem). Než vystoupíte do sedla k salaším (převýšení je asi 200 m), můžete si také udělat odbočku a prohlédnout si Zminje jezero. Od salaší se pokračuje skalnatou stezkou do kopce, než narazíte na první sněhové pole. Pozor, opravdu to klouže! Není vzácností potkat v tomto náročném terénu procházející krávu.

Cestou k vrcholu turista zdolá ještě několik sněhových polí a velmi kolmou cestu loukou, kde se špatně hledají značky. Pokud byste měli štěstí na počasí a na vrcholu nebyly mraky, ten výhled do údolí za to opravdu stojí! Dolů se jde dobře značenou stezkou ve vysoké kosodřevině, potom nad nádherným ledovcovým jezerem Jabljan, traverzem pod skálou, pastvinami, lesem a silničkou do Žabljaku.

 

Crvena Greda

jezero Jabljan

 

pastviny na cestě na Crvenou Gredu

sněhové pole na cestě na Crvenou Gredu

 

Durmitor navštěvují horolezci, vysokohorští turisté, jezdí se tu na horských kolech, provozuje se paragliding, rybaří ve zdejších jezerech, je tu i jízdárna, takže je možno si vypůjčit koně na celý den. V poslední době jsou oblíbená fotosafari na lokalitě Škrka - žijí tam medvědi, kamzíci a spousta další zvěře.

 

Místa Černé Hory: Pljevlja, Žabljak, Řeka Tara, NP Biogradska gora, Kaňon Morači, Klášter Morača, Podgorica, NP Skadarské jezero, Budva, Sveti Stefan, NP Lovćen, Ves Njeguši, Boka Kotorska, Kotor, Herceg Novi, NP Durmitor a vše v jednom textu