Úvod

Základní informace

Obyvatelé

Ceny

Srbština

Jídlo

Historie

Města a místa

Příroda

Fotogalerie

Národní park Biogradska gora

Zaujímá část pohoří Bjelasica, v severovýchodní části Černé Hory. Je jedním z nejstarších chráněných území v Evropě (chráněno po r. 1878 opatřením černohorského knížete Nikoly). Rozkládá se na ploše 5 450 ha, z toho 4 258 ha tvoří lesy. Nejvyšší horou Bjelasici je Crna Glava (2139 m n. m.), na vrchu Zekova Glava stojí radiostanice, protože jsou odtud dobře vidět pohoří v Albánii.

Na 1600 ha lesní plochy se rozkládá pralesní rezervace, jeden ze tří posledních evropských pralesů v Evropě. Vyniká neobyčejným bohatstvím rostlinných druhů - kolem 2000, z toho 20 % tvoří endemité balkánské oblasti. Také tu žije např. 150 druhů ptáků, skoro 350 druhů hmyzu, atd.

V národním parku jsou zastoupeny i horské pastviny, dosud intenzívně využívané. Součástí je i ledovcové Biogradské jezero, okolo kterého vede nenáročná stezka s mnoha odpočívadly.

V národním parku platí 3 pásma ochrany. Do 1. pásma smí jen vědci.

 

parkoviště a výchozí bod výletů po NP

Biogradské jezero

 

co všechno smíte a nesmíte

chodníčky v bažině

 

Místa Černé Hory: Pljevlja, Žabljak, Řeka Tara, NP Biogradska gora, Kaňon Morači, Klášter Morača, Podgorica, NP Skadarské jezero, Budva, Sveti Stefan, NP Lovćen, Ves Njeguši, Boka Kotorska, Kotor, Herceg Novi, NP Durmitor a vše v jednom textu