KotorStarobylé město s přístavem v závěru zálivu Boky Kotorské. Město bylo chráněno 2 – 16 metrů silnými středověkými hradbami, které se šplhají až vysoko do skal k pevnosti Sveti Ivan. S ohledem na chráněný záliv bylo místo považováno za nedobytné. Vystavěli ho Benátčané v 15. – 19. století. Dnes o tom svědčí několik paláců v historickém centru v benátském stylu.
pevnost Sv. Ivan na skále
Hlavní vstup do historického "starého gradu" představuje renesanční "mořská" brána, vstoupí se na náměstí Zbraní, hned naproti bráně stojí hodinová věž ze 17. století, vlevo stojí žlutě natřené klasicistní divadlo a kamenný skald zbraní. V postranní uličce (z náměstí směrem doprava) je nad velkými zelenými dveřmi nejzachovalejší gotický portál v Černé Hoře.
gotický portál
Celá vnitřní část představuje řadu historických staveb: paláců, domů, kostelů, apod. Celé historické jádro v posledních letech prochází kompletními stavebními úpravami včetně nových vodovodních řádů, kanalizace, atd. Za pozornost stojí románská katedrála Sveti Tripun ze 12. století. Pravá věž katedrály má 35 m a levá 33 m. Při zemětřesení v roce 1667 obě věže spadly a rozbily okolní paláce. Sv. Tripun je patronem Kotoru. Když v roce 809 převáželi jeho ostatky z Konstantinopole, zakotvili na zastávku v Kotoru, ale následující 3 dny v kuse pršelo a nemohli vyplout, tak to místní lidé pochopili jako znamení, ostatky svatého Tripuna si zde nechali a postavili pro ně kapličku.
Při procházce uličkami Kotoru si možná všimnete všudypřítomných koček, které se krčí opravdu za každou škvírou, u každé popelnice a v každém křoví.
a kotorské kočičky
Moře v okolí města je znečištěné a není vhodné ke koupání – i místní před tím varují. Historická část města byla velmi poškozena zemětřesením v roce 1979.
nekoupat se!
Místa Černé Hory: Pljevlja, Žabljak, Řeka Tara, NP Biogradska gora, Kaňon Morači, Klášter Morača, Podgorica, NP Skadarské jezero, Budva, Sveti Stefan, NP Lovćen, Ves Njeguši, Boka Kotorska, Kotor, Herceg Novi, NP Durmitor a vše v jednom textu
|