Úvod

Základní informace

Obyvatelé

Ceny

Srbština

Jídlo

Historie

Města a místa

Příroda

Fotogalerie

Sveti Stefan

Sveti Stefan je vzdálen asi 8 km od Budvy. Původně zde byla malá rybářská osada na skalnatém ostrůvku nedaleko pobřeží, kterou založili v 15. století Černohorci. Je pojmenován podle kostelíčku sv. Štěpána, který stojí uprostřed ostrova na nejvyšším místě. Původně zde sídlili Pastrovičové.

Na začátku 60. let minulého století byly rybářské kamenné domky přestavěny na luxusní hotelové apartmány. Tento nejluxusnější hotel Balkánu nabízí 80 kamenných domečků k ubytování, kasína, restaurace, bazény. Jezdí sem movitější hosté z celého světa, bydlely zde i některé známé osobnosti jako např. Claudia Schifferová, Silvester Stalone, Kirk Douglas nebo Josip Broz Tito. Za jednu noc v tomto superhotelu byste na osobu zaplatili 150 – 1200 €.

Ostrov je spojen s pevninou krátkým umělým náspem, podél cesty k ostrovu jsou pláže s navezeným růžovým pískem. Pláž na levé straně je placená pro veřejnost a vpravo pouze pro ubytované hotelové hosty. Ostrov Sveti Stefan  mohou navštívit i turisté, kteří nejsou ubytováni, ale pouze za poplatek 7 €.

 

Místa Černé Hory: Pljevlja, Žabljak, Řeka Tara, NP Biogradska gora, Kaňon Morači, Klášter Morača, Podgorica, NP Skadarské jezero, Budva, Sveti Stefan, NP Lovćen, Ves Njeguši, Boka Kotorska, Kotor, Herceg Novi, NP Durmitor a vše v jednom textu