Úvod

Základní informace

Obyvatelé

Ceny

Srbština

Jídlo

Historie

Města a místa

Příroda

Fotogalerie

Jídlo v Černé Hoře

Co se v Černé Hoře jí a pije?

Pršut

Typická sušená šunka, která se podává nakrájená na co nejtenčí plátky.

Suší se v pohoří Lovćen, ve výšce 900 m n. m., kde je na to prý příznivé klima. Dva týdny se máčí v soli, pak se 5 – 8 měsíců suší zavěšený u stropu sušárny. První tři měsíce se v místnosti přitápí bukovým dřevem, nikoliv kvůli uzení, ale proto, aby na šunku nelétaly mouchy. Pršut může být vepřový, ale i hovězí (ten je tmavě červený).

Hodně lidí ve vesnici Njeguši v Lovćenu si přivydělává sušením, ale prodávají většinou jen celé nenaporcované kýty. V restauraci u sušárny (kterou si zde můžete prohlédnout) se dá pršut koupit (od 7 do 15 € podle velikosti nebo kvality odkrojeného kusu). Prodívají tu i sýr z kravského mléka s typicky balkánskou tvarohovitou konzistencí.

Také si můžete nechat na ochutnávku připravit sendvič – plátky pršutu a sýra v chlebu a k tomu nápoj podle vlastního výběru (Cola, voda, pivo, víno…), celkem za 3 €.

Pljeskavica

Výborná smažená placka z různých druhů mletého masa. Může se podávat posypaná kajmakem, což je měkčí ovčí sýr. Na masové speciality doporučuji restauraci u Černého jezera na začátku NP Durmitor, kde můžete vidět, jak se váš pokrm připravuje na otevřeném ohni.

 pljeskavica

Čevapi

Něco jako naše čevapčiči, ale zapomeňte na hororové zážitky ze školní jídelny. Zdejší čevapi jsou z kvalitního masa, bez strouhanky. V restauracích k nim někdy dávají hořčici nebo hranolky, ale jako příloha bohatě stačí i suchý chleba.

čevapi s kajmakem

čevapi s hranolky

Džigerica

Játra ogrilovaná tak, že je nepoznáte, protože to nejsou tuhé odkrojky v nazelenalé omáčce, ale velké šťavnaté kusy masa. Před konzumací je dobré je posolit, pro zjemnění.

 džigerica s cibulí

Ražniči

Špíz na špejli s kousky masa opečenými na plocho.

ražniči na špejli s hranolky

Mješane meso

Mleté maso, mezi těmito pochoutkami patří k dražším.

Ovčí mléko

Tato lahůdka sice žízeň neuhasí, ale osvěží. Není to totiž tekuté mléko, spíše má konzistenci bílého jogurtu. Je nakyslé, slané, voňavé a zdá se, že na jazyku perlí.

ovčí mléko

ovčí mléko, chléb, ovčí sýr a pršut

Čorba

Hustší polévka na zeleninovém základu s kousky masa a zeleniny. Obecné označení pro polévku je "supa".

 čorba

Turska kafa

Turecká káva připravovaná tradičním způsobem, sladká a podávaná v malinkém šálku.

Knjaz Miloš

Výborná nakyslá minerálka.

Knjaz Miloš

Rakije

Pověstná velmi silná balkánská pálenka z čeholkoliv. Většinou se vyrábí z obilí, z hroznů nebo jiného ovoce, ale můžete narazit i na rakiji z mléka. Černohorci si ji často pálí podomácku. Jsou také přesvědčeni, že panák dobré rakije vyléčí nachlazení, bolesti kloubů nebo různé ekzémy. Zkusila jsem si ji nalít na odřenou nohu a vážně se mi ulevilo.

rakije

Balkánský salát

Salát oblíbený i v jiných koutech Evropy se vyrábí z nakrájených rajčat a okurek. Podává se na vrchu posypaný strouhaným balkánským sýrem, který je o poznání jemnější než známe z českých obchodů.

balkánský salát

Urebes

Mírně pikantní salát, který se jí jako pomazánka. Ve tvarohovém základu je cítit paprika a pálivé koření.

salát urebes

nahoru é